Spor beslenmesi bilim alanı; elli yıllık çok yeni bir araştırma geçmişine rağmen, hızla büyümeye devam etmektedir. Olimpiyat sloganı Citius, Altius, Fortius'a (daha hızlı, daha güçlü, daha yüksek) uygun olarak, spor beslenmesinin geleneksel araştırma odak noktası sporcunun performansının en üst düzeye erişmesini sağlamaktır. Bu perspektifle; birçok araştırmacı egzersiz performansını iyileştirebilecek, yorgunluğu azaltabilecek beslenme uygulamaları ve yaklaşımları ile ergojenik yardımcıları araştırmaktadır.

    Spor performansının geliştirilmesinde gereksinim duyulan bilimsel desteği büyük ölçüde, egzersiz fizyolojisi, antrenman bilimi,  spor beslenmesi, spor hekimliği ve spor psikolojisi alanlarında yapılan çalışmalar oluşturmaktadır. Spor beslenmesi, sporcuların antrenman, yarışma ve toparlanma sırasında gereksinim duydukları enerji miktarı, sıvı, makro ve mikro besin öğeleri ile suplement konularının yanı sıra antrenmana adaptasyonu artırabilecek beslenme stratejilerini inceler. 

    Bu sempozyum, özellikle spor beslenme uzmanları, diyetisyenler, antrenör/teknik direktörler,  spor ile beslenme alanında çalışan diğer profesyoneller ve bu alanda kendini yetiştirmek isteyen öğrencilere yönelik düzenlenmiş olup, alandaki en üst düzey güncel konuların paylaşılmasını amaçlamaktadır. I. Ulusal Egzersizde Beslenme, Metabolizma ve Performans Sempozyumu’na, alanlarında uzmanlaşmış isimler konuşmacı olarak katılacaktır.

    Bu Sempozyum ülkemizde ilk kez 11-13 Eylül 1997 tarihleri arasında düzenlediğimiz “Sporcu Beslenmesi Kursu”nun  devamı niteliğinde olacaktır. Aradan geçen 20 yılda, bu alana duyulan ilginin artması, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde ilk kez 2014 yılında Egzersizde Beslenme ve Metabolizma Anabilim Dalının kurulması, bu alanda çalışan araştırmacı sayısının artması ve ülkemizde üst düzeyde çağdaş yayınlar üretilmeye başlanması böyle bir sempozyumun yeniden düzenlenmesini kaçınılmaz hale getirdi. 

    1. Ulusal Egzersizde Beslenme, Metabolizma ve Performans Sempozyumu 23-24 Şubat 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

    Ankara’da Litai TBB Konukevi’nde son derece mütevazi, bir o kadar da eşsiz bir bilimsel ortamda gerçekleşecek olan sempozyumda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Ankara’da buluşmak dileğiyle…

Doç. Dr. Hüsrev Turnagöl

Sempozyum Başkanı

DAVET

© 2018 Egzersizde Beslenme ve Metabolizma